60 vuotta sitten

60 vuotta sitten

Ote Kitkalaisen kiikarista kirjoituksesta 22.2.1952

Vasaraperän nuorisoseuran Haatajan kansakoululla järjestämä valistustilaisuus pidettiin 10.2.1952. Salintäyteisen yleisön lausui tervetulleeksi kansakoulunopettaja Pirkko Valtonen. Seurasi seuran lausuntakuoron esittämänä Heikki Asunnan ”Ristikkoikkuna”, minkä jälkeen kuultiin kansakoulunopettaja Mirjam Tissarin yksinlaulua. Alueohjaaja Niilo Päätalo kuvasi puheessaan tulevien Helsingin olympiakisojen maallemme asettamia vaatimuksia, raittiuden, reippauden ja ryhdikkyyden saavuttamiseksi.

Ohjelmassa seuranneen neiti Liisa Haatajan lausuntaesityksen jälkeen nähtiin opetuselokuva sekä tanhu- ja voimisteluesityksiä. Suoritukset osoittivat erinomaisella tavalla voimistelun olevan seuran piirissä harrastuksen kohteena. Tanhut oli ohjannut neiti Liisa Haataja. Aino ja Martti Haatajan esitettyä kaksi laulua seurasi sokerinsyöntikilpailu sekä ”Mister Brow” kuvaelma sekä seuran näyttelijäin esittämä rapsodia Helppo Heikin elämästä.

Illan muusta ohjelmasta mainittakoon vielä elokuvaesitykset sekä näytelmä ”Pyhä aamu Anttilan pihalla”, jonka pääosassa nähtiin seuran vanhan näyttelijän Uuno Määtän rehevällä ja voimakkaalla tavalla esittävän Anttilan isännän osan. Tilaisuus päätettiin yhteislauluun ja leikkiin. – KS 22.2.1952

Pakina on julkaistu Koillissanomat paikallislehdessä

 

Kategoria(t): Uncategorized. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.